Często niedocenianym bogactwem natury są oleje roślinne. Można je dostać od ręki w sklepie internetowym Aromatarius. Powszechnie mówi się o nich “tłuszcze pochodzenia roślinnego”. Wbrew pozorom wyróżniają je wyjątkowe właściwości zdrowotne. Najpopularniejsze rodzaje to rzepakowy oraz słonecznikowy. Jednak mnóstwo korzyści oferują też inne odmiany, np. sezamowy, sojowy, z pestek winogron, kukurydziany, kokosowy, palmowy, migdałowy, ryżowy, konopny, lniany, z orzechów laskowych i włoskich, z ostropestu plamistego, z awokado, pestek dyni oraz z czarnuszki. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innym smakiem, odmiennymi właściwościami oraz różnym zastosowaniem.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

Czym są oleje roślinne?

Słynne oleje roślinne to nic innego jak tłuszcz pozyskiwany z nasion roślin oleistych. Ze względu na mnóstwo dobroczynnych składników powinien zostać włączony do codziennych rytuałów terapeutycznych, pielęgnacyjnych, dietetycznych oraz profilaktycznych. Najważniejszą skarbnicą zdrowia wśród zawartych w nim substancji są jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które w znacznym stopniu przyczyniają się do polepszenia wyników lipidogramu – redukują poziom całkowitego stężenia cholesterolu we krwi, obniżają poziom LDL (zły) oraz podwyższają HDL (dobry). Inne substancje znajdujące się w składzie biorą udział w budowie komórek mózgu oraz siatkówki oka, a także uczestniczą w przemianie materii. Ponadto zapobiegają chorobom naczyń wieńcowych i serca oraz powstawaniu stanów zapalnych w organizmie. Naturalne oleje roślinne stanowią doskonałe źródło witaminy E, często nazywanej także eliksirem młodości ze względu na swoje antyoksydacyjne właściwości, skutecznie pozbywające się wolnych rodników. Dzięki temu zyski są podwójne – piękna, promienna cera oraz skuteczna ochrona przed chorobami cywilizacyjnymi.

Jak stosować oleje roślinne?

W dzisiejszych czasach dużo słyszy się o dobroczynnym wpływie olejów roślinnych na organizm ludzki. Warto przyjrzeć się bliżej ich możliwościom i poznać tajniki zastosowania tej wspaniałej substancji. Stosując naturalne tłuszcze pochodzenia roślinnego, należy zwracać uwagę na ich skład oraz pochodzenie, gdyż od tych czynników w największej mierze zależą ich właściwości, sposób wykorzystania, a także okres przydatności, który jest krótszy dla tych tłoczonych na zimno. W prosty sposób można go jednak przedłużyć, dodając do oleju kilka kropel witaminy E w postaci płynnej.

Pożywienie bogate w drogocenne składniki odżywcze

Z mediów można dowiedzieć się o ich niezwykłych właściwościach oraz o sposobie podania. Zazwyczaj dodawane są do pożywienia. Jednak nie pod każdą postacią należycie spełnią swoją funkcję. Podstawowa zasada głosi, że powinno używać się tylko takich, które pochodzą z pierwszego tłoczenia na zimno. Ponadto należy pamiętać, aby nie poddawać ich obróbce termicznej, np. podczas smażenia potraw. Wyjątek stanowi jedynie oliwa z oliwek oraz olej kokosowy. W pozostałych przypadkach wysoka temperatura powoduje zmianę struktury olejów oraz przyczynia się do wytwarzania przez nie zdecydowanie większej ilości rodników, dlatego powinny być spożywane wyłącznie na zimno. Różnego typu produkty rafinowane oraz margaryny także nie powinny gościć w domach osób dbających o swoje zdrowie.

Oleje roślinne w kosmetyce

Biorąc pod uwagę szerokie spektrum działania, oleje roślinne znajdują także zastosowanie w kosmetyce. Używane są do produkcji kremów, balsamów oraz innych produktów głęboko nawilżających i intensywnie regenerujących naskórek. Według lekarzy, naukowców i specjalistów w dziedzinie, dbałość o skórę powinna wejść w nawyk każdego, gdyż to właśnie ona jest największym organem wydalniczym i najważniejszą ochronną przed negatywnym wpływem środowiska. W trosce o jej właściwe, intensywne i dogłębne odżywienie należy dostarczyć organizmowi niezbędne substancje, tj. NNKT, witaminy A, D, E, K oraz kwasy omega 3, 6 i 9. W przypadku ich niedoboru naskórek zasygnalizuje problemy, które niezaleczone odpowiednio wcześnie urosną do naprawdę wysokiej rangi. Symptomy braku drogocennych składników mogą objawić się np. poprzez bladości, inny koloru cery i niezdrowych rumieńców itp. Zatem stwierdzenie, że kondycja skóry opisuje ogólny stan organizmu, jest jak najbardziej prawdziwa. Pozwala ocenić między innymi sposób odżywienia, ilość ruchu na świeżym powietrzu, jakość i długość snu oraz uzależnienie od tytoniu. Naskórek, o który da się zadbać olejkami roślinnymi chroni przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, chemicznymi, biologicznymi, a także pełni funkcję metaboliczną, rezerwuaru krwi oraz regulatora temperatury. To przez niego w ciągu 20 minut wchłaniane są substancje zawarte w kosmetykach, środkach czystości i innych produktach.

Podsumowanie

Aromatarius to sklep z olejkami roślinnymi, dzięki którym zapewnisz sobie zdrowie i świetny wygląd na długie lata, poprzez pożywienie, odpowiednią pielęgnację oraz magiczną moc aromaterapii! Zadbaj o swój organizm zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz, wybierając sprawdzone, starannie przygotowane produkty!