Jesteś tutaj:

Metody stosowania

Przypomnijmy: olejki eteryczne to substancje ciekłe nierozpuszczalne w wodzie. Po prostu.

Nie stosujemy olejków eterycznych bezpośrednio do nosa, ucha a już zupełnie nie do oczu. Jeśli przez przypadek olejek eteryczny dostanie nam się do oka należy je przepłukać.  Dobrze do tego celu użyć w takiej sytuacji  ciepłego oleju. Olejki eteryczne rozpuszczają się w tłuszczach i alkoholu (choć tego drugiego nie polecam stosować do płukania oczu czy uszu…). Co do pozostałych zasad bezpieczeństwa w ich stosowaniu  odsyłam do zakładki “Toksyczność”.

Metod stosowania olejków jest kilka. Najbardziej znane to inhalacje, masaże i kąpiele. Jednak olejki eteryczne stosuje się również poprzez wcieranie, doustnie, doodbytniczo i dopochwowo.

Jednak zacznijmy od początku.

(Olejki eteryczne)
Inhalacje

Metoda doskonała przy schorzeniach dróg oddechowych, zapaleniu zatok, uszu itd. Prostą i skuteczną metodą jest użycie nakrętki od słoika. Wlewamy tam dwie, trzy krople (naprawdę nie trzeba więcej!) i kładziemy ją na powierzchni gorącej wody w garnku. Inhalacje nie muszą, wbrew obiegowej opinii trwać kilkunastu minut. Zupełnie wystarczą trzy minuty spokojnego wdychania „pełnymi płucami”.

Wcieranie miejscowe

Zazwyczaj olejki lub synergie rozpuszcza się w oleju roślinnym. Ten olej również ma znaczenie. Metoda chyba najbezpieczniejsza ze wszystkich. Olejki wcierać należy w miejsca węzłów chłonnych lub tam, gdzie skóra jest stosunkowo cienka, po to by bez przeszkód i dość szybko (ok 20 min.) olejki dostały się do limfy i krwiobiegu.

Dyfuzor

Mitem jest, że olejki eteryczne można swobodnie umieszczać w „domkach” podgrzewanych świeczką. Olejki tracą swe wartości w temperaturze przekraczającej 40°C. Przegrzane czy przypalone (jak w „domkach”) często stają się wręcz toksyczne.

Jeśli chodzi o ich rozpylanie najlepszą metodą jest dyfuzor. Warto zainwestować w dobry dyfuzor tak do domu jak i do pracy. Olejki mają niebywałe zdolności bakterio i wirusobójcze. Rozpylone tą metodą  przez jedyne 15 min unoszą się w powietrzu przez kilka godzin. Nie tyko odświeżają powietrze, ale przede wszystkim je oczyszczają ze wszystkich zarazków. Wiadomo, że w lesie na metr kwadratowy powierzchni przypada ok 5 szczepów chorobotwórczych, w naszych mieszkaniach dobijamy do ilości 20 000/m² , w tak kochanych przez nas supermarketach normą jest 9000 000/m² (tak, milionów!) a w teoretycznie czystym szpitalu osiągamy wielokrotność supermarketu. Nie wiem dlaczego dziwią nas jeszcze choroby odszpitalne.

Kąpiele

Kąpiele są świetną metodą aplikacji olejków eterycznych. Wprawdzie trzeba ich użyć nieco więcej jednak działają podwójnie. Poprzez skórę i przez drogi oddechowe. Należy jednak pamiętać, że … olejki nie rozpuszczają się w wodzie (kolejny raz) więc nie wolno ich wlewać bezpośrednio do kąpieli. W przypadku wielu olejków może dojść do poważnego podrażnienia skóry. Trzeba najpierw rozpuścić je w odrobinie mydła w płynie czy szamponie a dopiero później wlać do wody. Pamiętajmy o tym, że wiele olejków jest fototoksycznych i toksycznych dla skóry! Nie wlewamy co nam w ręce wpadnie.

Masaże

Ponieważ olejki eteryczne rozpuszczają się w tłuszczach.to jedna z najbardziej powszechnych metod ich stosowania sa masaże. Ma to wiele korzyści. Unika się wówczas w znacznej mierze negatywnego wpływu na układ pokarmowy.  Mówiąc o masażach mam tutaj na myśli zarowno masaż relaksujących typu Spa, czy masaż skierowany na terapie konkretnego problemu. Przykładem masażu leczniczego może być masaż wykonywany przy rwie kulszowej. 

Stosowanie wewnętrzne 

Główną zasadą jaką należy kierować się w stosowaniu wewnętrznym olejków eterycznych, bez względu na wybraną formę, jest przestrzeganie dawkowania, które należy ograniczyć do najwyżej 6 kropli dziennie w kilku dawkach. Należy  pamiętać  o stosowaniu tzw. okien terapeutycznych.

Metod stosowania doustnego jest kilka  zależnie od olejku -ów. Można niektóre stosować z łyżeczką miodu, cukru czy, jeśli to jest niemożliwe, jak w przypadku diabetyków, oleju. Należy dobrze przeżuć, by enzymy znajdujące się w ślinie rozpuściły olejek. Nie należy stosować ich doustnie czystych. Pomijając kwestie smakowe, chodzi o uszkodzenia śluzówek  jamy ustnej, przełyku czy  żołądka. Wiele olejków jest zbyt mocnych by używać ich w tej formie. Wówczas należy stosować je w kapsułkach dojelitowych, które można nabyć osobno. Pozwoli to na ochronę śluzówek układu pokarmowego.

Dopochwowo i doodbytniczo

Ta metoda wymaga wykonania czopków, czego raczej sami nie zrobimy. Nie stosujemy tą drogą synergii rozcieńczonych olejem ani tym bardziej olejków czystych (nie wlewamy sobie olejków eterycznych! Nigdzie!). Metodę czopków doodbytniczych stosuje się głównie w ostrych stanach chorobowych, ponieważ ich wchłanianie przez śluzówkę odbytu pozwala na szybką absorpcję substancji czynnych przy jednoczesnym odciążeniu układu pokarmowego.

 

Jak widać, metod jest dość dużo. Najważniejsze w tym jest zapamiętanie jednej koronnej zasady. Należy pamiętać bezwzględnie, że najbardziej toksyczną metodą używania olejków eterycznych  jest długotrwałe stosowanie czystych olejków doustnie.  

Bywają i tutaj wyjątki (jak w leczeniu boreliozy), ale wyłącznie na zlecenie doświadczonego aromaterapeuty lub znającego temat lekarza.