Aromatarius to sklep, mający w swojej ofercie, oprócz starannie dopracowanych receptur, olejów roślinnych oraz wyrobów własnych, także naturalne hydrolaty. Sama nazwa substancji wywodzi się z języka francuskiego. Łączy w sobie dwa słowa: “hydro”, czyli woda, oraz “lait” – mleko. Nawiązuje do niezwykle odżywczego ekstraktu pozyskiwanego z roślin, który kiedyś uznawano jedynie za produkt uboczny powstały w procesie destylacji nasion, kwiatów oraz liści z parą wodną, podczas wytwarzania olejków eterycznych. Obecnie, po odkryciu cennych właściwości eliksiru, jest on jednym z głównych składników różnych rodzajów kosmetyków, między innymi ze względu na wartościowe źródło substancji bioaktywnych. Może być on stosowany także jako samodzielny produkt np. w postaci toniku do twarzy, gdyż jest dobrze tolerowany przez naskórek ludzki, a ponadto nie wymaga rozcieńczenia.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

Czym są hydrolaty?

Podstawowym elementem aromaterapii, nie licząc olejków eterycznych oraz olejów roślinnych są hydrolaty. Inaczej nazywane również wodą kwiatową, którą wbrew pozorom i wszelkim przekonaniom pozyskuje się nie tylko z kwiatów, ale także z innych części roślin. Są to przede wszystkim nasiona, kłącza, korzenie, kory, żywice, łodygi oraz liście. Poprzez wytworzenie produktu w procesie destylacji, jego trwałość jest o wiele krótsza niż w przypadku powszechnie znanych olejków eterycznych. Obecnie, według dostępnych informacji, przyjmuje się, że substancje, jakimi są naturalne hydrolaty, utrzymują swoją ważność średnio przez półtora roku. Istotne jest jednak przechowywanie ich w odpowiednich warunkach. Na tempo utleniania bardzo duży wpływ ma ciepło oraz światło. W zależności od wykorzystanego rodzaju rośliny i jej części, okres przydatności hydrolatu może ulegać zmianie.

Najważniejsze czynniki decydujące o właściwościach tego niezwykłego produktu to niewielka ilość zawartych w nim olejków eterycznych oraz stopień kwasowości, który z założenia powinien być mniejszy od neutralnego pH, wynoszącego 7 (przykład: woda destylowana). Najczęściej odczyn tak zwanych wód kwiatowych mieści się w granicach 2,9 pH do 6,5pH. Wartości terapeutyczne oraz jakość gwarantująca dłuższe przechowywanie są ściśle powiązane z przestrzeganiem reguł pozyskiwania zgodnie z przyjętymi normami i proporcjami. Według specjalistów na 1 litr hydrolatu powinno zużyć się 1 kilogram surowca. Uwidacznia to także różnicę między nim a olejkiem eterycznym (średnio na 1 litr naturalnego hydrolatu przypada około 2 millitry olejków). Te pierwsze, mimo że nie są pozbawione molekuł eterycznych, to zawierają substancje roślinne, które z powodzeniem można rozpuścić w wodzie, co nie jest obserwowanym zjawiskiem w tym drugim przypadku. Dosyć często spotykanymi cząsteczkami hydrolatów są:

 • ketony,
 • aldehydy,
 • kumaryny,
 • laktony,
 • fenole,
 • różnego rodzaju alkohole, do których zalicza się:
  • monoterpenole,
  • sekswiterpenole,
  • diterpenole.

Niewłaściwe określenia naturalnych hydrolatów roślinnych

Niestety, często naturalnym hydrolatom roślinnym przypisuje się błędne nazewnictwo. Zazwyczaj spotykanymi odstępstwami od normy są:

 • woda aromatyzowana olejkami eterycznymi, niemająca składu biochemicznego hydrolatu,
 • alkoholowa nalewka z dodatkiem wody, w której proces ekstrakcji odbywa się nie poprzez destylację parą wodną, ale za pomocą alkoholu,
 • woda kwiatowa, pozyskiwana wyłącznie z kwiatów roślin, z wykluczeniem innych organów produkujących.

Metody stosowania hydrolatów

Najważniejszą zaletą hydrolatów jest ich wszechstronność jeśli chodzi o zastosowanie. Bardzo często można ich użyć nawet w przypadku pewnych przeciwwskazań do wykorzystania powszechnie znanych olejków eterycznych. Zazwyczaj ma to miejsce w pielęgnacji roślin oraz terapiach zwierząt. Biorąc pod uwagę ludzi, naturalne hydrolaty roślinne są bezpieczne dla malutkich dzieci, kobiet ciężarnych bądź karmiących piersią, a także u osób niezwykle wrażliwych, podatnych na różnego rodzaju alergie oraz będących w podeszłym wieku i zmagających się z chorobami chronicznymi. Odpowiednio dobrane do cery i problemów skórnych, z powodzeniem mogą stanowić uzupełnienie codziennej pielęgnacji i podstawowych zabiegów kosmetycznych.

Główne korzyści wynikające ze stosowania wyżej wymienionych substancji to:

 • ukojenie stanów zapalnych naskórka i zmniejszenie niedoskonałości,
 • nawilżenie skóry oraz włosów,
 • natychmiastowe odświeżenie wyglądu cery, poprzez wyrównanie kolorytu, zmniejszenie ilości przebarwień oraz redukcję opuchlizny i cieni pod oczami.

W zależności od potrzeb hydrolaty roślinne, dostępne między innymi w naszym sklepie internetowym, mogą być rozpylane w powietrzu jako odświeżacz powietrza lub aplikowane bezpośrednio na skórę w formie kosmetyków – funkcja naturalnych perfum oraz kremów. Inną opcją jest podanie ich doustnie, w postaci przygotowanej mieszanki do picia bądź sprayu do gardła, bądź nosa.  Używane są również w kąpielach oraz pomocniczo do płukania uszu, zatok i śluzówek.

Ze względu na szerokie spektrum wykorzystania, hydrolaty stanowią element medycyny łagodnej, gdyż w większości nie niosą za sobą ryzyka powikłań. Mimo względnego bezpieczeństwa, użycie hydrolatów zawierających ketony (szałwia muszkatołowa, mięta pieprzowa) powinno być poprzedzone zaznajomieniem się z przeciwwskazaniami.