Jesteś tutaj:

Zanim zaczniesz

Jesteś w dobrym miejscu i w doskonałym czasie! Jednak zanim zaczniesz stosować olejki eteryczne zapoznaj się z kilkoma podstawowymi informacjami by robić to bezpiecznie. Olejki eteryczne wymagają podstawowej znajomości tematu. Tutaj znajdziesz ich wiele.

Więcej informacji znajdziesz na blogu lub w opisie każdego z olejków. 

pills
Podstawowe tradycyjne metody stosowania to:
Inhalacje

Metoda doskonała przy schorzeniach dróg oddechowych, zapaleniu zatok, uszu itp.

Dyfuzor

Jeśli chodzi o ich rozpylanie najlepszą metodą jest dyfuzor. Warto zainwestować w dobry dyfuzor tak do domu jak i do pracy.

Kąpiele

Kąpiele są świetną metodą aplikacji olejków eterycznych. Wprawdzie trzeba ich użyć nieco więcej jednak działają podwójnie. Poprzez skórę i przez drogi oddechowe.

Masaże

Olejki eteryczne rozpuszczają się w tłuszczach. I jak najbardziej należy z tej metody korzystać. Unika się wówczas w znacznej mierze toksyczności. Wielu olejków nie można stosować bezpośrednio na skórę w czystej postaci.

Wcieranie

Olejki wcierać należy w miejsca chorobowo zmienione (np. stawy), okolice węzłów chłonnych lub tam, gdzie skóra jest stosunkowo cienka.

Stosowanie wewnętrzne

Główną zasadą jaką należy kierować się w stosowaniu wewnętrznym olejków eterycznych, bez względu na wybraną formę, jest przestrzeganie dawkowania. Tradycyjnie stosuje się je również:

  • Doustnie
  • Dopochwowo 
  • Doodbytniczo

Toksyczność olejków eterycznych jest największa gdy stosujemy je:
  • Nierozcieńczone
  • Drogą doustną
  • Przez dłuższy okres
Uszkodzenia skóry i śluzówki

Wiele olejków z dużą zawartością fenoli nieprawidłowo stosowane może powodować uszkodzenia śluzówki i skóry. Dowiedz się które!

Fototoksyczność

Tę toksyczność wykazują olejki zawierające kumaryny. Polega ona na występowaniu czerwonych plam na skórze po ekspozycji na słońce

Uszkodzenia

Niektóre olejki stosowane w wysokich dawkach oraz przez długi okres wykazują negatywny wpływ na wątrobę. wątroby

Uszkodzenia nerek

Dochodzi do nich głównie przy doustnym i długim stosowaniu olejków eterycznych gdy następuje przeciążenie nefronów.

Alergie

Ryzyko wystąpienia alergii jest indywidualne. UE sporządziła liste alergenów wśród, których znalazły się również pewne związki zawarte w olejkach eterycznych

Neurotoksyczność

Wykazują ją olejki zawierające ketony. Takie olejki eteryczne będą więc zakazane dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, u niemowląt oraz u osób wykazujących wrażliwość neurologiczną.