Olejki dla Pań – Rumianek pospolity

RUMIANEK BUKIET

Zarówno ziołolecznictwo jak i sama aromaterapia w swoim arsenale posiada wiele środków przeznaczonych dla kobiet w różnym wieku i stanie hormonalnym. Wszak Natura jest kobietą 😊

Na przestrzeni wieków kobiety uczyły się je stosować zgodnie z potrzebami. Właściwie każdy dom czy społeczność posiadały swoja wiedźmę, która dzisiaj nazwalibyśmy „lekarzem pierwszego kontaktu”. Najczęściej mówiło się na nią Mama. To do roli kobiecej należało czuwanie nad zdrowiem domowników, ich pielęgnowanie w chorobie a wiedza była przekazywana z pokolenia na pokolenie. I tak na prawdę nie zmieniło się to do dzisiaj, zmieniły się tylko środki, ale na szczęście naturalne metody, mimo iż „linia przekazu” została przerwana, ponownie wracają do łask, tylko z innym obliczem. Dzisiaj, wiele naturalnych preparatów zostało sumiennie przebadanych by w konsekwencji wielokrotnie potwierdzić skuteczność i zasadność ich stosowania.

Spójrzmy chociażby na taki nieciekawy z pozoru rumianek. Matricaria chamomilla to rumianek pospolity, roślina powszechnie występująca na naszych terenach. Zwany jest również rumiankiem niemieckim. Tradycyjne napar z rumianku   podawano doustnie jako herbatkę w przypadkach przeziębienia, bólów brzucha, przy kolkach czy zatrzymaniu miesiączki. Stosowany również u dzieci przy odparzeniach, często stosowany na rany.  Stosowany często przy stanach zapalnych spojówek w formie okładów. I o dziwo działa. Dzisiaj, znając jego skład chemiczny, możemy dziwić się już mniej.  Większość z nas doskonale wie jak wygląda i właściwie w każdej aptece można kupić jego suszone koszyczki.  

Olejek eteryczny zaskakuje, spodziewalibyśmy się olejku bezbarwnego lub w kolorze żółtym, tymczasem jest on gęsty o grantowym lub ciemnozielonym kolorze. Za jego kolor odpowiada cząsteczka zwana chamazulen, powstająca dopiero w trakcie destylacji.  Jego zapach również obala mity o olejkach eterycznych, które kojarzą nam się prawie wyłącznie z intensywnymi, pięknymi zapachami. Nie, rumianek pachnie zielem i tak tez smakuje. Sam olejek należy do dość drogich a wynika to z tego, że potrzeba ok 2 ton surowca by pozyskać 1 kg olejku! Jeśli dodatkowo zastanowimy się nad wkładem pracy jaki trzeba poświecić by uzyskać ów kilogram, jego wartość przestanie nas dziwić.  

Przeprowadzono bardzo dużo badań nad tym olejkiem a wyniki były zaskakujące i co tu kryć, potwierdzające słuszność stosowania tego preparatu. Badania wykazały m. in. jego działanie przeciwalergiczne za co odpowiedzialna jest głównie cząsteczka chamazulen oraz alfa-bisabolol, mają one również swój udział w wyciszaniu ataków astmy. Obie te cząsteczki hamują uwalnianie histaminy. Rumianek pospolity to również działanie przeciwzapalne, wspomagające gojenie się ran, bakteriobójcze, przeciwwirusowe, ale także przeciwdepresyjne i uspokajające bez efektu otępienia. Bywa stosowany w przypadku osób znajdujących się na chemio i radioterapii. Olejek ten ma niezwykłą właściwość podnoszenia poziomu neutrofili, które na skutek terapii przeciwnowotworowych lub długich terapii antybiotykowych spadają, niejednokrotnie uniemożliwiając dalsze leczenie.

Dla pań będzie miał znaczenie w okresie pre-menopauzy i menopauzy, ponieważ posiada zdolności regulacji hormonów i należy do olejków estrogen-like, czyli mimetykow hormonów. Tradycyjnie stosuje się go dla uśmierzenia nieprzyjemnych objawów tego ważnego w życiu kobiety okresu oraz przy bolesnych miesiączkach. Dla przypomnienia – menopauza nie jest chorobą. To normalny czas w życiu każdej kobiety i jako taki nie podlega leczeniu. Natomiast niesie za sobą wiele nieprzyjemnych objawów oraz zmian w organizmie, które silą rzeczy rzutują na stan ogólny.  Problemy ze snem, uderzenia gorąca, nadpobudliwość, zmienne nastroje – tutaj właśnie z pomocą przyjdzie nam Rumianek niemiecki. Stosowanie tego olejku jest dość proste, wystarczy wkropić 4 krople do niewielkiej ilości oleju, najlepiej jojoba i wsmarować w podbrzusze oraz w okolice nerek 2 razy dziennie przez 3 tygodnie.

Ma również dobroczynny wpływ na skórę, zwłaszcza ze skłonnościami do alergii, wyprysków, cery trądzikowej czy u osób cierpiących na łuszczycę, dlatego też jest tak bardzo ceniony w kosmetologii. W tym celu możemy po prostu dodać do 10 kropli do naszego neutralnego kremu (najlepiej bio) i stosować go przez ok. 2 tygodnie. Po tym czasie należy zastosować tzw. okno terapeutyczne, czyli tygodniową przerwę a w razie konieczności powtórzyć stosowanie przez kolejne 2 tygodnie.

Będzie również pomocny przy spadku nastroju, czy to okazjonalnym czy długotrwałym (np. żałoba). Jego wdychanie na zimno bezpośrednio z butelki może wielu pozytywnie zaskoczyć. 

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, dzieci do lat 6 lub osoby po przebyciu nowotworów hormonozależnych niestety nie mogą cieszyć się walorami tego olejku właśnie ze względu na jego hormonopodobny charakter.

Podziel się: