Olejek cytrynowy a układ krążenia

lemons

Olejek cytrynowy występuje w wielu synergiach. Jest cenny jednak stale lekceważony i traktowany jako pospolity i pośledni. Wydaje mi się, szczególnie w obecnych czasach, że jest to wielki błąd.

Prócz jego działania immunostymulującego oraz stosowania w terapiach dysfunkcji jelit i wątroby jego dodatkowym walorem jest wpływ na krzepliwość krwi. Często występuje w synergiach związanych z układem krążenia jak ciężkie nogi, żylaki czy obrzęki limfatyczne. Rożni autorzy rzeczywiście wspominają o działaniu rozrzedzającym krew a także o zmniejszeniu przepuszczalności naczyń włosowatych i zwiększeniu ich odporności. Działania te nie były jeszcze przedmiotem prac naukowych, mimo że poświecono jego składnikom jak limonen i lakohol perylowy, dużo uwagi w badaniach terapii post-nowotworowych.

„Wśród wielu związków pochodzenia naturalnego, monoterpeny, a szczególnie limonen oraz alkohol perylowy spełniają funkcje zarówno czynników chroniących przed rozwojem raka jak i substancji znajdujących zastosowanie w terapii przeciwnowotworowej. Wykazano, że limonen i alkohol perylowy hamują rozwój wielu typów nowotworów, w tym raka sutka, skóry, wątroby, płuc, okrężnicy, trzustki i prostaty.” *

Jednak niektóre badania wykazały hamującą aktywność limonenu i jego metabolitu, alkoholu perylowego na ekspresję glikoproteiny P, która bierze udział w procesach adhezji (adhezja oznacza fizyczne przyciąganie lub łączenie się ze sobą dwóch substancji) płytek krwi. Innymi słowy, zahamowanie ekspresji glikoproteiny P może zmniejszyć ryzyko zakrzepicy żylnej bez rozrzedzania krwi.

Problem zakrzepicy jest dzisiaj szczególnym zjawiskiem. Pomijając powody, dla których zaczęło on powszechnie występować zawsze warto podjąć działania naturalne mogące zmniejszyć wystąpienia ryzyka ewentualnych konsekwencji takiego stanu rzeczy.

Olejek cytrynowy, tak lekceważony, może przyczynić się do tzw. dobrostanu nie tylko poprzez stosowanie w problemach związanych z układem krwionośnym. Jego działanie na oczyszczenie organizmu z toksyn, wzmocnienie wątroby, wzmocnienie pracy jelit, wspomaganie odbudowy naturalnej flory bakteryjnej jest szeroko opisywane w książkach aromaterapii klinicznej.

Podobnie rzecz się ma z wpływem psycho-emocjonalnym. Już samo jej wdychanie w inhalacjach na sucho (bez użycia cieplej wody, dyfuzorów itp.) bezpośrednio z butelki podnosi nastrój bez zbędnego pobudzenia nerwowego co bez większego trudu możecie sprawdzić sami.  Zalecane zarówno dla dorosłych jak i dzieci, które uwielbiają jej zapach.

„Po dalekim Świecie szukał, tego co jest bardzo blisko” – Kornel Makuszyński „120 przygód koziołka Matołka”

*Źródło:

https://rcin.org.pl/Content/87159/POZN271_113559_biotechnologia-2007-no1-trytek.pdf

 

Podziel się: