Czym jest hydrolat i jakie jest jego zastosowanie?

Słyszałeś o hydrolatach i zastanawiasz się, co kryje się pod tą nazwą? Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób powstają i do jakich celów możesz ich użyć podczas domowej pielęgnacji ciała? Jeśli zastanawiają Cię tego typu pytania – zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika. Dzięki niemu zgłębisz informacje na temat tego, co to jest hydrolat oraz jakiego rodzaju korzyści możesz odnieść, stosując go regularnie. Poznasz też najczęściej używane odmiany tego typu produktów i dowiesz się, która z nich będzie odpowiednia dla Twojej skóry!

Co to jest hydrolat?

Potocznie bywa on nazywany wodą roślinną lub kwiatową, lecz należy zaznaczyć, że jest to pewne uproszczenie. W rzeczywistości hydrolat jest czystym produktem roślinnym, bogatym w naturalne substancje. Innymi słowy, jest to produkt zawierający całe „dobro”, jakie tkwi w roślinie, a więc minerały, witaminy, enzymy, składniki odżywcze itp.  

Z uwagi na fakt, że w hydrolacie substancje te są odpowiednio rozcieńczone, można bez obaw stosować go bezpośrednio na skórę lub włosy. Jest to istotna różnica w odniesieniu do olejków eterycznych, które również mają bogaty skład, ale niekiedy są zbyt skoncentrowane, co w niektórych przypadkach (np. przy skórze uszkodzonej lub wrażliwej) może prowadzić do podrażnień.
Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z hydrolatów, możesz całkowicie wyeliminować ten problem. Nie wymagają one rozcieńczania ani innych zabiegów, przez co ich codzienne stosowanie jest bardzo proste. Ma to duże znaczenie dla osób ceniących sobie naturalną pielęgnację i pragnących używać dobrych dla zdrowia, ekologicznych produktów.

Jak powstają hydrolaty?

Otrzymuje się je w procesie destylacji roślin lub ich części przy użyciu pary wodnej. Warto pamiętać, że jest to proces fizyczny, a więc taki, który zachodzi jedynie pod wpływem temperatury – nie dodaje się tu żadnych sztucznych dodatków ani substancji chemicznych. 

Destylacja umożliwia rozdzielenie składników mieszaniny mających różne temperatury parowania. Polega ona na przemienieniu preparatu w stan pary, a następnie skropleniu. W wyniku tego procesu otrzymuje się dwie oddzielne fazy: olejek eteryczny oraz hydrolat, czyli wodę podestylacyjną.

Właściwości hydrolatów

Ich regularne stosowanie ma zbawienny wpływ na urodę, a także na zdrowie i samopoczucie. Zawarte w hydrolatach składniki roślinne działają w sposób delikatny, ale skuteczny, regulując procesy, jakie zachodzą w skórze i przywracając jej naturalne piękno oraz jędrność. Ponieważ są to substancje naturalne, nadają się dla różnych typów cery – również dojrzałej, wrażliwej oraz skłonnej do podrażnień i alergii. Do najważniejszych zalet, jakimi wyróżniają się hydrolaty, należą:

  • wygodna konsystencja wody, pozwalająca stosować je w formie toniku albo mgiełki,
  • delikatny, roślinny zapach.

Warto pamiętać, że hydrolaty produkowane są z różnych rodzajów roślin, co oznacza, że ich skład oraz właściwości również będą odmienne. Dzięki temu każdy użytkownik, niezależnie od tego, jaki typ skóry posiada, może znaleźć wśród nich produkt odpowiedni dla siebie.

Jaki hydrolat wybrać?

Na rynku istnieje wiele odmian wody roślinnej, co stwarza szerokie możliwości, ale też może utrudniać dokonanie wyboru, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie miało się do czynienia z hydrolatami. Dlatego, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy krótką ściągę, zawierającą najczęściej kupowane rodzaje.

1. Hydrolat z lawendy wąskolistnej

Wykazuje on silne działanie regenerujące, antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Uspokaja i wycisza skórę, regulując ilość wydzielanego przez nią sebum. Doskonale nadaje się dla cery tłustej, trądzikowej oraz mieszanej. Poprawia także napięcie naskórka, sprawiając, że staje się on jędrny, gładki i rozświetlony, dzięki czemu twarz wydaje się młodsza i bardziej wypoczęta. 

2. Hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy

Uszczelnia oraz obkurcza popękane naczynia krwionośne, przez co wyraźnie zmniejsza zaczerwienienia oraz pomaga likwidować tzw. pajączki. Stosowany regularnie, redukuje ilość sebum, dzięki czemu odtłuszcza, a zarazem nawilża skórę. Wykazuje też działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz bakteriobójcze. Jest idealnym rozwiązaniem dla cery naczynkowej, dojrzałej, tłustej oraz mieszanej.

3. Hydrolat z mięty pieprzowej

Wykazuje działanie odświeżające, regenerujące oraz ściągające. Świetnie sprawdza się w przypadku cery poszarzałej, zmęczonej, podrażnionej oraz poddanej zbyt mocnej ekspozycji na słońce. Warto pamiętać, że ten typ hydrolatu z mięty można używać również wewnętrznie. Stanowi on skuteczne remedium na takie przypadłości jak bóle brzucha, problemy z trawieniem oraz zespół jelita drażliwego. Jest również naturalnym środkiem stosowanym przeciw chorobie lokomocyjnej.

4. Hydrolat z bławatka

Redukuje drobne podrażnienia, a ponadto działa antyseptycznie oraz przeciwzapalnie. Regularnie używany, wyraźnie poprawia koloryt skóry i dodaje jej blasku. Nadaje się do stosowania również na powieki, zmniejszając ich opuchliznę oraz łagodząc zmęczenie oczu. Jest doskonałym produktem dla osób spędzających dużo czasu w sztucznym świetle oraz przed monitorem.

5. Hydrolat z oczaru

Wykazuje najsilniejsze działanie antyoksydacyjne spośród wszystkich hydrolatów. Ma właściwości regenerujące, bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Skutecznie obkurcza naczynka krwionośne, łagodząc zaczerwienienie. Doskonale nawilża naskórek, przywracając mu jędrność, naturalny blask oraz młody wygląd. Moża go stosować do każdego typu cery, również problematycznej oraz trądzikowej. Polecany jest także dla palaczy oraz osób przebywających w zanieczyszczonym środowisku.

6. Hydrolat z rumianku rzymskiego

Tonizuje oraz łagodzi podrażnienia skóry wywołane zbyt długim opalaniem. Jest też niezastąpiony w terapii rozmaitych dolegliwości skórnych, takich jak egzema, łuszczyca, odparzenia, rumień oraz liszajec. Często stosuje się go bezpośrednio po depilacji, a także przy zabiegach złuszczania i mikrodermabrazji. 
Warto również pamiętać, że na rynku istnieją preparaty o szczególnym przeznaczeniu, stworzone na bazie hydrolatów i naturalnych olejków eterycznych. Odpowiednia kompozycja tych składników dedykowana jest „do zadań specjalnych” i może służyć różnym celom, np. wzmocnieniu odporności lub leczeniu kataru oraz infekcji.

Jak używać hydrolatów?

Wodne wyciągi kwiatowe najczęściej stosowane są zewnętrznie – do oczyszczania, nawilżania oraz tonizowania skóry. Naturalny skład, delikatny zapach oraz zawarte w nich minerały, witaminy i substancje roślinne sprawiają, że hydrolatów można używać zarówno do pielęgnacji ciała, twarzy, jak i skóry w okolicach oczu. Regularna aplikacja pozwala na osiągnięcie widocznych i trwałych efektów: naskórek staje się zdrowy i jędrny, a przede wszystkim – odżywiony.

 
Zwykle hydrolaty stosowane są w następujących formach, jako:

  • łagodny tonik odświeżający – warto pamiętać, aby przedtem usunąć martwy naskórek za pomocą peelingu,
  • nawilżająca, kwiatowa mgiełka w atomizerze – używana przed nałożeniem kremu lub serum i potęgująca ich działanie,
  • składnik regenerujących do kąpieli 
  • baza wodna do produkcji kosmetyków naturalnych przeznaczonych do pielęgnacji twarzy i ciała – hydrolat może posłużyć do wytworzenia ekologicznych, przyjaznych skórze mleczek, mydeł, kremów oraz lotionów,
  • składnik płukanek do włosów – przywracających im witalność, blask oraz zdrowy wygląd.

Warto pamiętać, że hydrolaty mogą też stanowić doskonałą bazę dla różnego rodzaju masek na twarz. Wystarczy zmieszać je ze sproszkowanymi algami lub glinkami. Zawarte w hydrolacie substancje ułatwiają przenikanie w głąb skóry witamin oraz minerałów, potęgując efekt nawilżenia i rewitalizacji naskórka.

Naturalny wyciąg wodny  zawiera w sobie wszystko to, co najlepsze w naturze. Mamy nadzieję, że teraz, kiedy wiesz już, co to hydrolat, w pełni skorzystasz z dobrodziejstw, jakie on oferuje.
Postaw na naturalne piękno!

Jeśli szukasz hydrolatów dobrej jakości, przeznaczonych dla różnych typów cery, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu internetowego. Znajdziesz tam produkty, które spełnią, a być może nawet przewyższą Twoje oczekiwania. Jeżeli nie masz pewności, jaki typ hydrolatu wybrać, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci w dokonaniu optymalnego zakupu. 

Podziel się: