Po co to rysowanie?

Na jednym ze szkoleń, które prowadzę poza pracą w gabinecie i pracą nad olejkami eterycznymi zapoznaję uczestników z piktogramami widniejącymi na opakowaniach środków czystości. Na marginesie, gorąco polecam przyglądanie się im z uwagą. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego co za własne pieniądze kupujemy i jaki bezpośredni wpływ ma to na nasze zdrowie.

Okazuje się również, że mało kto umie ubrać w słowa czym jest piktogram a jest przedstawieniem pojęcia za pomocą obrazka. Niby nic jednak w istocie znacznie ułatwia życie. Każdy z nas, w każdym kraju potrafi bez trudu odnaleźć przejście dla pieszych, toalety czy przystanek autobusowy (ok. prawie w każdym😊).

Diagramy służą dokładnie do tego samego. Człowiek jako istota posługuje się głównie zmysłem wzroku, który jest szczególnie wrażliwy na kształty i kolory. Zatem użycie diagramu po prostu ułatwia nam odczyt i zapamiętanie informacji.

Rzut oka

Rozłożenie składników w diagramie Philippe Mailhebiau pozwala szybko zorientować się jakie jest działanie danego olejku. Zasadą jest, że najsilniejsze działanie w danej dziedzinie  mają te molekuły, które znajdują się najblizej srodka każdego boku. Substancje będą też zmieniać zajmowany obszar w zależności od ilości w jakiej występują w danym olejku.

Odczyt działania przy użyciu diagramu Philippe Mailhebiau ułatwia sprawę. Czytający (na upartego) nawet nie musi znać nazw substancji chemicznych danego olejku. Wystarczy, że umie czytać diagram a przede wszystkim wie, z której strony znajduje się jakie działanie.

Przykład:

Diagram sporządzony na podstawie diagramu wg. Philippe Mailhebiau ”  La Nouvelle Aromathérapie”

 

Widać wyraźnie, że jest to olejek, który szczególnie dobrze działa w infekcjach dróg oddechowych oraz w stanach zapalnych różnego pochodzenia.

Natomiast znajomość działania poszczególnych molekuł pozwoli nam jeszcze dokładniej określić jego predyspozycje terapeutyczne. Określić jego ewentualną toksyczność, co przenosi się na jego sposoby stosowania, w tym dawkowanie i długość terapii.

Przykład:

Diagram sporządzony na podstawie diagramu wg. Philippe Mailhebiau ”  La Nouvelle Aromathérapie”

Wszystko łącznie da nam przejrzysty obraz i ułatwi dobranie danego olejku w zależności od rodzaju i ilości występujących w nim molekuł.

Ha!  No właśnie …. Jak działają poszczególne składniki olejków? Tak zapytowywuję kontrolnie😊 zapraszając jednocześnie do kolejnego wpisu, w którym właśnie nad tym będę się rozwodzić 😊

howgh

Podziel się: