Olejek z Jagodlinu wonnego powszechnie znany jako Ylang-ylang z wyglądu i zapachu jest bardzo damskim olejkiem. Występuje naturalnie w południowo-wschodniej Azji oraz północno-wschodniej Australii. Na Madagaskarze i Komorach bywa uprawiany jako roślina ozdobna. Najlepsze zbiory kwiatów odbywają się między kwietniem a czerwcem podczas wschodu słońca, najdalej do 10 rano. Surowiec zebrany w tych warunkach daje najlepszy olejek eteryczny.
Podobnie ja Rumianek pospolity, Ylang-ylang również należy do olejków estrogen-like i uchodzi nie bez podstaw za damski afrodyzjak podnosząc libido. Najważniejszym hormonem, którego produkcję wspomaga Ylang-ylang są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Nie zdziwi nikogo zatem fakt, że olejek ten chętnie zastosujemy w czasie złego samopoczucia psychicznego, wyczerpania w okresie zarówno ZNP czy menopauzy. Często zalecany przez aromaterapeutów w przypadku szoku emocjonalnego (kłótnia, zerwanie, żałoba) by zminimalizować jego negatywne efekty. W takich wypadkach stosuje się go poprzez inhalację na zimno, bezpośrednio z buteleczki. Należy jednak pamiętać Ylang-ylang ma zdolności obniżania ciśnienia co będzie miało znaczenie u osób stosujących leki je obniżające.
Ylang-ylang znany jest ze swojego dobroczynnego działania na włosy, ale ma tez ciekawe właściwości w działaniu na skórę. Przede wszystkim reguluje wydzielanie sebum, dlatego jest idealny do cery mieszanej z tendencją do przetłuszczania się a cerze poszarzałej przywraca blask. Jest również przeciwutleniaczem, hamuje aktywność wolnych rodników. Jego działanie zostanie wzmocnione przez dodanie do synergii innego „kobiecego” olejku jakim jest Geranium. Ylang-ylang działa przeciwzapalnie co potwierdziły badania Teng Hern Tan pochodzące z 2015 roku. Łagodzi skórę eksponowaną na częste zmiany temperatury oraz słońce.
Jest jeszcze wiele olejków o typowo damskim charakterze. Równie wiele jest o typowo męskim. Najważniejsze jednak, że powoli zdobywają miejsce w naszych sercach, kosmetyczkach i apteczkach. Ich stosowanie wymaga pewnych umiejętności, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku mając świadomość, że prócz korzyści z pewnością posiadają przeciwwskazania. Zanim zatem zachłyśniemy się ich dobroczynnym działaniem, które jest niewątpliwe i wielokrotnie potwierdzone dowodami nauki współczesnej, zapoznajmy się choć w niewielkim stopniu z zasadami ich stosowania. Olejki eteryczne, zioła pod wieloma postaciami, glinki i inne naturalne środki stosujemy coraz chętniej.
I tak oto wracają czasy, gdy w wielu domach mieszkają wiedźmy a mówi się na nie Mama (wiedźma – ta, która wie).