Test

Metody stosowania, 
czyli czego absolutnie nie robić!

Zapewne w wielu kwestiach będę się tutaj powtarzać,  ale nie szkodzi. Ważniejsze jest żeby Wam nie zaszkodziło, dlatego czasami będę powtarzać aż do znudzenia, choć wolałabym do zapamiętania. Tak czy siak, jest to działanie umyślne.

Przypomnijmy: olejki eteryczne to substancje ciekłe nierozpuszczalne w wodzie. Po prostu.

Nie stosujemy olejków eterycznych bezpośrednio do nosa, ucha a już zupełnie nie do oczu. Jeśli przez przypadek olejek eteryczny dostanie nam się do oka należy je przepłukać. Czym? Wodą? Nie zadziała bo…? Tak! Bo olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie. Należy użyć do tego ciepłego oleju. Olejki eteryczne rozpuszczają się w tłuszczach i alkoholu (choć tego drugiego nie polecam stosować do płukania oczu czy uszu…). Co do pozostałych zasad bezpieczeństwa w stosowaniu HE odsyłam do zakładki Toksyczność.

Metod stosowania HE jest kilka. Najbardziej znane to inhalacje, masaże i kąpiele. Jednak olejki eteryczne stosuje się również poprzez wcieranie, doustnie, doodbytniczo i dopochwowo. Ostatnie dwie metody oczywiście w formie czopków. Czopki takie można zlecić do wykonania w aptece, jeśli znajdzie się tam farmaceuta choć trochę obeznany z tematem.

Jednak zacznijmy od początku.